Milosť nie je lacná. Je úplne zadarmo.

In: Povzbudenia

10 Feb 2014

2 Kor 5, 19

"Veď v Kristovi Boh zmieril svet so sebou a nepočítal ľuďom ich hriechy. A nám odovzdal slovo zmierenia."

Pre všetkých, ktorí mi píšete so smútkom a obavami ako aj pre tých, ktorí s týmito obavami a neistotou bojujete v samote svojich myšlienok, je toto osobné a veľmi otvorené povzbudenie. Pre všetkých, ktorí sa boja toho, čo im náboženstvo tvrdilo celý život, chcem napísať veľmi jasne a bez servítky: Nebojte sa.

Milosť je naozaj zadarmo a na to, aby si ju mohol užívať nemusíš vôbec nič urobiť. Nemusíš byť schopný Boha milovať a už vôbec nie celým svojím srdcom. Načo by ti potom tá milosť bola? Milosť, je nezaslúžený a ničím nezískaný dar, ktorý ti patrí. Pi z nej, živ sa ňou a silnej v nej. Nepočúvaj viac klamstvo, ktoré ti hovorí, že musíš aj niečo urobiť, aby si si ju zaslúžil, alebo že keď niečo urobíš, tak ju strácaš. Zavri si pred ním uši, uteč od neho a zavri dvere za všetkým, čo ťa takýmto spôsobom uberá o pokoj a nádej. Milosť je zdarma, bez tvojich zásluh. Je tu, pre teba, teraz a navždy. Nikdy neodíde, nikdy ju nestratíš, bude ti stále patriť.

Milosť je len jedna. Nedelí sa na takú či onakú a ty nemusíš chodiť s duchovným mikroskopom a hľadať a riešiť a identifikovať každý a jeden hriech, deliť ho do nejakých vymyslených šuplíkov a podľa toho hádať, či si v milosti alebo nie si. Nemusíš sedieť na pekelnej hojdačke svojho vlastného duchovného výkonu "raz hore a raz dolu", z ktorej ti je už tak dlho a vlastne každý deň zle. Môžeš z nej vystúpiť a postaviť sa na pevnú zem, na neotrasiteľný základ kríža, z ktorého večnosťou znie výkrik Boha, človeka: "Je dokonané!"

Neodmietaj ju /a to je jediný spôsob, jediný "hriech", ktorý ťa od nej oddeľuje/ tým, že budeš trvať na tom, že musíš najpr niečo pre ňu urobiť, aby ti ju Boh dal. A neboj sa zase náboženského žargónu, ktorý ti povie, že milosť odmietaš tak, že hrešíš, že nejdeš do kostola, že neurobíš to či ono, že sa nevyspovedáš, že sa nekajáš, že milosť ti bola daná, ale teraz je na tebe, aby si si ju udržal a nestratil. Nie! Nedaj sa týmto spôsobom znovu chytiť sa chvost a vlákať na starú a dobre známu cestu snaženia a neustáleho strachu.

Dôveruj nebeskej realite a, prosím, ži! Dielo posledného Adama je nepredstaviteľne väčšie a dokonalejšie ako pád Adama prvého! V Kristovi Boh zmieril celý svet so sebou a nikto nie je Jeho nepriateľom.