Hriechom nestrácaš, čo ti Boh daroval

In: Povzbudenia

17 Jún 2013

Rim 6,14 

„A hriech už nebude panovať nad vami, lebo nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.“

Náboženstvo spravilo z boja proti hriechu ústrednú tému kresťanstva. Vyvinulo mnoho metód, postupov a rituálov, pomocou ktorých nám majú byť odpustené hriechy, vykonaním ktorých si znovu udobríme Boha, ktorý sa na nás vraj hnevá vždy, keď spáchame hriech. Rozdelili sme si hriechy na malé, ktoré Ho „až tak nehnevajú“ a veľké, ktoré Ho „rozhnevajú tak, že sa na nás nedokáže ani len pozrieť“.

Hriech je ozaj tou zlou vecou, ktorá mohla človeka postretnúť. Je tak odporná, že každý, nielen tzv. ťažký hriech vedie k smrti (Jak 1,15). No pred 2000 rokmi sa stala udalosť, ktorá zmenila všetko a boj s hriechom už nie je prvoradou úlohou pre kresťana. Pretože hriech bol na kríži porazený! (Kol 2,13-15)

Keď sa nahneváš na človeka, ktorý ti fajčí pod oknom, keď sa rozkričíš na neposedného syna, keď si otvoríš časopis na strane s polonahou slečinkou … čo urobíš, čo si pomyslíš, ako odpovieš na hriech? Sú len dva spôsoby.

Jeden je pozrieť sa na Desatoro, Zákon a uvedomiť si, že zase, opäť a znovu si urazil Boha, ktorý v tomto momente prestáva s tebou komunikovať. Vyhrnieš si rukávy, prečítaš si v ďalších zákonoch a predpisoch, čo je potrebné urobiť, aby sa Boh hnevať prestal a pokúsiš sa nabudúce polepšiť. Toto je, priateľ môj, nikdy nekončiaci sa kolobeh Starého Zákona, to je spôsob, na ktorom samotný Boh našiel chybu (Rim 3, 19-20) a považuje ho za zastaralý.

Preto Starý spôsob nahradil Novým, Novou zmluvou. On sám sa s hriechom vysporiadal. Tvoj život teraz nie je o snažení byť takým, akým ťa Boh chce mať. Tvoj život je o žití života, o ktorom Boh tvrdí, že ti ho daroval. Ak bojuješ s hriechom pomocou Desatora, žiješ v neustálom strachu, odsúdení, frustrácii, samote, neúprimnosti, neslobode.

Priateľ môj, je tu druhý, jediný fungujúci spôsob akým vykynožiť hriech v tvojom živote. Je to prijatie daru svätosti. Počúvaj, čo ti Boh hovorí: „A hriech už nebude panovať nad vami, lebo nie ste pod zákonom, ale pod milosťou.“ (Rim 6,14). Jediný spôsob, akým sa vymaniť z moci hriechu je žiť radikálne, bez výnimiek pod milosťou a nie pod zákonom! Milosť, priateľ môj, je nezaslúžená, nezískaná, zdarma a bez skutkov prijatá láskavosť! 

Vždy teda keď zhrešíš,  buď si vedomý, že tento hriech nič nezmenil na Božom vzťahu k tebe! Aj v tom momente si okamžite a hneď Božím milovaným synom a dcérou. Vrhni sa do Jeho náručia a nemysli na hriech (Hebr 9,14), no pripomeň si Jeho nezaslúženú láskavosť, ktorou si vždy navždy Jeho spravodlivosťou v Kristovi.