Boh má o tebe dobrý názor

In: Povzbudenia

21 Mar 2013

man-gloryŽ 8,5

„Stvoril si ho len o niečo menšieho od anjelov, slávou a cťou si ho ovenčil.“

Ako posledného na šiesty deň stvoril Boh človeka. Všetky zvieratá pred ním „obliekol“. Boli pokryté srsťou, perím, šupinami. Jedine človek bol nahý. No predsa svoju nahotu nevnímal. To preto, lebo bol ovenčený, obkolesený (hebr. „aw-tar’“), oblečený do Božej slávy (Ž 8,5). Adam tento odev, Božiu slávu stratil svojim hriechom a zrazu uvidel, že je nahý (Gen 8,5).

Verím, že to, čo si dnes prečítaš v tomto zamyslení, bude pre teba veľkým požehnaním a povzbudením.

Boží plán s človekom je „aby bol vládcom nad dielami tvojich rúk.” (Ž 8,6) Preto ho obliekol do Svojej slávy. Grécke slovo pre slávu použité v NZ je „doxa“. Znamená to, čo si bežne pod slávou predstavujeme: chválu, česť, slávu a krásu, jas, nádheru, dokonalosť, preeminenciu, dôstojnosť, slušnosť. No toto je až posledný význam slovíčka doxa, sláva. Jeho prvotný a hlavný význam je „názor“ a v Novom Zákone je to vždy dobrý názor!

Jedine človeka Boh stvoril na svoj obraz a keď tak urobil, nepovedal len, že je to dobré, ale povedal „že je to veľmi dobré“ (Gn 1,31) Boh stvoril človeka a ovenčil ho svojou slávou, človek bol zaodetý do Božieho „dobrého názoru“ o ňom. Človek na počiatku vedel, že to čo si o ňom Boh myslí je „veľmi dobré“ a to mu dalo pokoj, dôveru a moc byť „vládcom nad dielami Božích rúk.” (Ž 8,6). A potom uveril, že musí nieČo urobiť, aby bol "ako Boh". Uveril kažodennému klamstvu náboženstva, ktoré vždy hovorí, že ešte toto musíš urobiť a ešte toto ti chýba, aby si bol "ako Boh", svätý a bez poškvrny.

Priateľ môj, dnes si ty zaodetý do Božej slávy a Boh si o tebe myslí len to najlepšie, má o tebe viac ako dobrý názor. Nie preto, čo si niekedy urobil alebo neurobil. Boh si o tebe myslí to isté, čo si myslí o Ježišovi. V Ježišovi si ty a On je v tebe. Jeho sláva patrí už dnes tebe. Neveríš mi? Dovoľ teda, aby ti to povedal samotný Ježiš: „ A slávu [“doxa”], ktorú si ty dal mne, ja som dal im …“ (Jn 17,22)

Dnes sa na teba Boh nehnevá. Boh sa na teba nehneval nikdy. Jeho hnev bol vždy namierený proti hriechu a klamstvu oddelenia od Boha. Ježiš ti vrátil Božiu slávu a Boží dobrý názor o tebe svojim dokonalým a dokončeným dielom na kríži. Už sa to stalo v minulosti a nie je to na tebe, aby si sa snažil o tom Boha presvedčiť. Nepotrebuješ získavať, čo ti patrí, ale potrebuješ tomu veriť tomu, že ti to patrí! Dnes preto kráčaj v tomto vedomí a budeš vládnuť nad okolnosťami, nad nepriazňou, nad chorobou, nad strachom, nad hriechom i nad diablom! Budeš „kraľovať v živote!“ (Rim 5,17).